Mi is az a passzívház? - a jövőt építve
Hasznos információk

Mi is az a passzívház? - a jövőt építve

A passzívház a világ számos országában az energiatakarékos épületekre alkalmazott német minősítési rendszer.
 

Definíciója szerint: Egy olyan épület, ahol a mefelelő hőmérséklet biztosítása (ISO7730) megoldható kizárólag a levegő frissen tartásához (DIN 1946) megmozgatott légtömeg utánfűtésével vagy utánhűtésével, további levegő visszaforgatása nélkül.

Az első passzívház 1990-ben épült Németországban, majd 1996-ban létrejött a PASSIVHAUS INSTITUT, mely a szabvány gondozásáért és minősítéséért felelős. 
Az elmúlt közel 35 alatt több mint 32.000 ilyen ház épült Európában. Az ilyen ún. energiatakarékos házak elsősorban Németországban, Ausztriában, Svájcban és a skandináv országokban hódítottak tért maguknak, de a világ számos pontján rohamosan nő a számuk. Ez a fajta technológia reális alapot nyújt az energiafüggőség csökkentéséhez és a széndioxid-semleges épületek elterjedéséhez.
A minősítési rendszer pontosan kimondja, melyek azok az épületek, amiket passzívháznak nevezhetünk. 
Magyarországon 2009 év elején adták át az első ilyen jellegű épületet Pest megyében, amely rendelkezik hivatalos tanúsítvánnyal. 
Magyarországon az első 4 ilyen tanúsítvánnyal rendelkező házakba az internorm nyílászárói kerültek beépítésre. 

A passzívházakat kiemelkedő hőszigetelés jellemzi, melynek köszönhetően nem igényelnek semmilyen hagyományos fűtési rendszert. A kívánt hőmérséklet eléréséhez szükséges igencsak alacsony hőmennyiséget elsősorban a napsugárzásból, a műszaki berendezések és az épületben tartózkodó személyek által kibocsátott hőből fedezik. 


Mikor nevezhető egy ház passzívháznak? 

Egy épület kizárólag akkor nevezhető passzívháznak, ha teljesíti a következő követelményeket:

  • fajlagos fűtési hőszükséglete: ≤ 15 kWh/m2
  • vagy a fajlagos fűtési csúcshőigénye  ≤ 10 W/m2
  • légtömörsége n50 ≤ 0,6 h-1
  • fajlagos összes primerenergia szükséglete: ≤ 120 kWh/m2

Ezt a fajta energiamérleget egy erre a célra kifejlesztett szoftverrel, az ún. PHPP-vel igazoljuk. 


Miért is fontosak a nyílászárók a passzív házaknál?

Az ablakok kétféle szempontból játszanak szerepet egy ilyen jellegű háznál: az egyik, hogy az energiaveszteség a hatalmas üvegfelületek ellenére csökken, a másik, pedig, hogy az ablakokon keresztül lehetőség van a napsugárzásnak köszönhetően hőenergiát nyerni. 

 

A passzívház ablakok a következő előnyöket nyújtják: 

  • kiválóan hőszigetelő üvegezések
  • kiválóan hőszigetelő tokok
  • melegperemes , hőtechnikailag optimalizált távtartó
  • szakszerű, hőhídmentes beépítés

A passzívház ablakok minden esetben 3 rétegű üvegezéssel rendelkeznek, emellett a tokszerkezet is kiválóan hőszigetelt. A magas minőségű ablakok télen beengedik a napfényt, míg nyáron – a nap magasabb állása miatt visszaverik a hősugarakat, ezért az ablakok méretezése, tájolása már a tervezés folyamatában kiemelkedő szerepet kap. A nagy üvegfelületeket leginkább déli irányba érdemes helyezni. Mivel a nap nyáron magasabban van, így ebből a napállásból nem esik be olyan sok az épületbe és a sugárzás nagy része szétszóródik – a napsugarak beesése a déli ablakoknál nyáron nem erős éppen ezért akár árnyékoló sem szükséges. Keleti vagy nyugati tájolásnál ezzel szemben  
nyáron a reggeli és a délutáni napsugarak is könnyen a szoba túlmelegedéséhez vezethetnek, ezért ezeknél szükséges a megfelelő árnyékolás. 

 

Miért különlegesek az internorm passzívház ablakai:

A passzívházak vonzó tulajdonságai:

  • alacsony fenntartási költségek
  • kiváló hőérzet és állandó friss levegő
  • kiváló levegőminőség a beépített szellőztetőnek köszönhetően


 

PÓKDARU BÉRLÉS - SEGÍTSÉGRE VAN SZÜKSÉGED A NYÍLÁSZÁRÓK BEÉPÍTÉSÉHEZ?

Az ablakok egyre nagyobbak és nehezebbek lesznek?