Nagyon sok féle jó minőségű ablak van a piacon különböző gyártóktól. Azonban, ha az ablakot szakszerűtlenül, nem megfelelően építik be, akkor abból nincs sok haszon. A nyílászáró a háztartások kockázatos eleme, hiszen ha nem jól építik be nagy hő- és szellőzési veszteség lephet fel, éppen ezért az ablakok helyes beépítése szaktudást igényel. A megfelelően beépített nyílászárók nagyon sokáig szolgálhatják rendeltetési céljukat.
Az ablak megfelelő beépítése megakadályozza a hőveszteséget:
Ha nem megfelelő a nyílászárók beépítése, annak nagyon sok féle következménye lehet, melyek közül talán a legjelentősebb a hőhidak kialakulása. A hőhidak olyan helyek a homlokzaton, ahol megnövekszik a hőátadás bentről-kifelé. Ez azt jelenti, hogy egy helyen a ház több hőt vesz fel, mint máshol, s így a fűtési költségek is megemelkednek. Az ablakkeret és a tartószerkezet falának találkozása, érintkezése a hőhíd kialakulásának kritikus helye minden ablakbeépítésnél. A hőhídak a nem megfelelő hővédelem és az érintkezési felületek rossz szigetelése következtében a meleg levegő beltérből történő kiáramlása miatt keletkeznek a legtöbb esetben. Az ablakok szabályszerű beszerelése megakadályozza.
A megfelelően beépített ablak véd a zajtól:
A nem szabályszerűen beépített nyílászáró nem szigetel megfelelően, ami hatással van a ház és a külső környezet közötti levegőáramlása. Ugyanakkor zajproblémák is várhatók, mert az ablakkeret és a fal közötti illeszkedések között nem megfelelő a tömítés. Amennyiben ilyenfajta hibával szembesül, részleges javítást végezhet, ha ideiglenes megoldásként szilikoncsíkot vagy habot használ, melyekből igencsak bő választék található a piacon. Ez azonban csak egy ideiglenes megoldás, mely részben csökkenti a felmerülő problémát. Az egyetlen megbízható megoldás, ha az ablak beépítése szabályosan történik.
A megfelelően beépített ablak gátolja a penész megjelenését:
A penész képződése sokszor kapcsolatban van a hőhídakkal. Ezért a megfelelően beépített ablak, mely megakadályozza a hőhídak kialakulását, gátolja a penész képződését is. Továbbá a pára lecsapódását, valamint a túlzott nedvesség felhalmozódását is megakadályozza, ami a penész megjelenésének egyik fő kiváltója. S mellesleg a penész egészségünkre is veszélyes, ezért az azonnal orvosolni kell.
Ablak beépítés - álltalános irányelvek:
A nyílászárók beépítésénél alapszabály, hogy a fal külső vonala mentén kell elhelyezni őket. A legmegfelelőbb, ha a fal szélétől 0,5-1 cm-re helyezzük el őket, így a hőszigetelésnek, a homlokztai ragasztónak is marad hely, ezáltal a lécek mind a 4 oldalon hőszigeteltek lesznek, ami teljes egészében meggátolja a hőhíd kialakulását. A régebbi épületekben az ablakok az ún. teherordó fal közepén helyezkednek el. Ennek következtében az ablakcsere megkezdése előtt el kell távolítani a falak egy részét olyan vastagságban, amely megegyezik az épület új hőszigetelésével (15-20cm). Ezt követően pedig a födém sérült szakaszát hőszigeteléssel feltöltve pótoljuk.
A nyílászárók hagyományos módon történő beépítésénél az ablakkeret közötti hézagot az ún. PU (poliuretán) habbal töltik ki. Ebben az esetben azonban hőtechnikailag nem lehet teljes záródást biztosítani, ugyanis túl sok hideg levegő áramlik be. A szigetelés nem tesz eleget rendeltetésének: vizes, nyirkos lesz, ami a belső terek és a külső felületek hőmérsékletének kiegyenlítődését eredményezi. A fogyasztás ilyen esetben drasztikusan megemelkedik, egyszóval a fűtéshez szükséges energiamennyiség sokszorosára növekszik.
Újabb problémák lépnek fel, ha az ablakkeret mechanikai szempontból nincs megfelelően rögzítve a tartószerkezethez, ilyenkor az ablakszárny akár le is eshet, ennek következménye pedig az, hogy a tok és a ablakszárny közötti záródás nem lesz teljes, ami szintén hőveszteséghez vezet.
Miért jobb a RAL beépítés?
A RAL beépítés lényegében a nyílászárók háromrétegű tömítéssel történő beépítését jelenti. Napjainkban az építkezéseknél és a felújításoknál is állandó gondot jelent a hőhídak kialakulása, mely az ablakok RAL szabvány szerinti beépítésével egy speciális tömítési módszert alkalmaznak, mely azon az elven alapul, hogy belül erősebb legyen mint kivül. Más szóval a hármas tömítés a következőképpen történik:
1. a belső oldalon pára- és hermetikus gát
2. külső oldalon vízálló és páraáteresztő gát
3. középen hő- és hangszigetelés
Ez egy speciális, többfunkciós szalagokkal történő tömítési módszer, amely három fontos tulajdonságot egyesít. A belső szalag úgy működik, mint egy gőzmembrán és megakadályozza, hogy a nedvesség behatolhasson az ablakkeret és a fal közötti hézagba a helyiségből. A külső szalag nem engedi a légköri víz és szél behatolását, ugyanakkor a vízgőzt és a párát beengedi. A középső pedig biztosítja a megfelelő hő- és hangszigetelést.
Ezeknek a többfunkciós szalagok érdemi előnye a poliuretán habhoz képest a nagyobb nyújthatóság és a beépített ablakhoz való alkalmazkodóképességük, mely a hőmérsékletváltozások hatására (az anyag összehúzódása - tágulása a hőmérsékingadozások következtében). Ezzel szemben a poliuretán hab idővel megkeményedik és elveszíti rugalmasságát.