A KSH statisztikai adatai szerint a magyar lakosság közel negyede él panellakásokban, melyek esetében sokszor már megvételkor de néhány év eltelte után biztosan felújíásra szorulnak. A felújítás során nem maradhat el a beltéri ajtók cseréje sem, hiszen a burkolattal összenagolt, megfelelő minőségű ajtó csodás összhangot és egységet teremthet a lakás enteriőrjében. A panellakások jellemzői miatt azonban sokak fejében felmerülhet a kérdés: lehetséges-e új ajtókat szerelni ezekbe az otthonokba?
Jó hírünk van: bár kihívásokkal is járhat, de kis átalakítással és megfelelő megoldásokkal könnyedén megvalósíthatjuk. A következő cikkünkben áttekintjük a leggyakoribb nehézségeket és azok lehetséges megoldásait.
1. Főfalak falnyílásában lévő betonfül
A főfalak falnyílásában található betonfülek általában a legelső akadályok közé tartoznak. Erre többféle megoldás létezik: az első lehetőség - levéshetjük a falcsonkot, a második - falcsonk kipótlása, a harmadik - hogy az új ajtót például a belső falcsonkra építjük rá, ez a megoldás könnyen kivitelezhető a 80mm-es tokborítású beltéri ajtók választásával.
2. A falkáva hiánya
Főleg az illemhelyiségek esetében találkozhatunk gyakran falkáva hiányával, ahol eredetileg fa stafni van felszerelve. Ezeket felújítás során gyakran eltávolítják, azonban figyelni kell az ilyen típusú ,,fal kávák,, pótlására is, hogy az új ajtó is beszerelhető legyen.
3. Vékony falak
Vannak olyan panellakások, ahol nagyon vékonyak a falak, maximum 4cm vastag. Ebben az esetben valamilyen módon fel kell ,,hízlalni,, a falat.
4. Padlószint különbség
A padlószint különbsége főként a folyosó és a vizes helyiségek között jelentkezik. Előfordulhat akár 6cm-es szibntkülönbség is, ilyen esetekben az ún. ,,tokcakkozással,, lehet beigazítani az ajtót, hogy mindkét helyiség felől leérjen a padlóig a tok.
5. Nem függőleges falak
Sajnos ezekben az ,,öreg,, panellakásokban előfordulnak a dőlő falak. Mivel a beépítésre kerülő tokokat függőlegesen kell beállítani ez rés kialakulásához vezethet a tok és a falazat között. Ezt a rést az ajtó beépítése után tömöríteni kell, ami további költségekkel járhat.