Télikertek öröme nyáron is
Hírek

Télikertek öröme nyáron is

Egy szépen kialakított télikert nagyszerű befektetés lehet, mellyel az életminőségünket is növelni tudjuk, s nem mellesleg otthonunk értékét is emeli. A következő cikkünkben szeretnénk Önnek bemutatni a télikertet annak minden előnyével és hátrányával együtt. 


Mit is nevezünk télikertnek?


A télikert leginkább a házhoz épített különálló szerkezetet jelent, melynek teteje és oldalai a legtöbb esetben teljesen üvegből vannak. Amennyiben a szerepét nézzük elősorban a nappalihoz hasonlít. Sokan összekeverik a télikertet az ún. üvegházzal, mely elsősorban növények termesztésére szolgál. 
A télikert tehát egy olyam szerkezet, mely részben vagy egészben üvegezett és álltalában különálló a házhoz kapcsolt, de előfordul szabadon álló építmény is, melynek legalább 50% üvegből áll. A szerkezet álltalában fémből, műanyagból, fából készülhet. Teteje álltalában hőszigetelt üvegből készül. 
Egy télikert kialakítására 1000+1 lehetőség van, mely jelentősen befolyásolja azt, hogy mire lehet hasznosítani. Egy modern kialakítású télikert akár egy teljes értékű lakótér is kialakítható, ahol nyáron élvezhetjük a kellemes időt, ha kinyitjuk az oldalait, télen pedig kihasználhatjuk az üveg által felerősített napsugarak jótékony hatását. 
Kialakításukkor az egyik legfontosabb, amit el kell döntenünk: szeretnénk-e hőszigetelni vagy nem. Amennyiben az év 365 napján szeretnénk használni abban az esetben célszerű ezt megtennünk. Télen fűtenünk kell, nyáron pedig gondoskodnunk kell a hűtéséről. 
Amennyiben hőszigeteléssel látjuk el télikertjeinket, abban az esetben alkalmasak arra, hogy télen-nyáron kellemes környezetben pihenhessünk, akár második nappalinként használjuk. 
Amennyiben a szigetelést kihagyjuk, abban az esetben tulajdonképpen meghosszabbítjuk teraszunk használhatóságának időszakát, de hidegebb időszakban nem alkalmasak a hosszabb tartózkodásra, illetve a forró nyári napokban sem megfelelő a tartózkodásra, persze némiképp egy ponyvával védhetjük a forró napsugarak ellen.  Akár szigetelt, vagy nem szigetelt a télikertünk érdemes olyan ajtókkal, oldalfalakkal felszerelni, amelyek nyithatók, eltolhatók. 

 

A télikert előnyei és hátrányai

1, kényelmes tartózkodás az év minden időszakában
Ahogy korábban írtuk, egy hőszigetelt télikerttel egész évben egy kényelmesen használható területtel bővül lakóterünk.

2, természetes fény és kilátás a kertre
A télikert üveg-, vagy polkarbonát falai és teteje lehetővé teszik a természetes fény bejutását a térbe. Ez nem pusztán világos légkört teremt, hanem segít összekötni otthonunkat a természettel. Olyan érzésünk van, mintha kint lennénk a természetben, a kertben. 


3, többfunkciós tér
A télikert funkcióbéli kihasználásának csupán a képzelet szab határt. Berendezhetjük akár étkezőnek vagy pihenésre alkalmas helyiségnek. 

4, ideális hely a növényeknek
Télen sok esetben megtöltjük otthonunkat a nyári időszakban a kertben székelő növényekkel, hogy átvészeljék a hidegebb időt, nos egy télikert erre a problémára is megoldást jelenhet. 


5, emeli a ház értékét 
Az sem elhanyagolható szempont, hogy bár egy télikert nem kis befektetés növeli az ingatlan értékét

 

Az előnyeivel szemben néhány hátrányt is érdemes megemlíteni, hogy mérlegelni tudjunk a döntésnél, bár ezekből nincs sok:

1, A télikertek álltalában vékonyabb falakkal készülnek, illetve legalább 50%-a üvegből áll, így nyáron sokkal jobban felmelegszik, télen pedig nehezebb felfűteni. 
2, engedélyköteles: Sajnos egy télikert kialakítása engedélyköteles, így maga az építés elképzelhető hogy kicsit tovább tart, de semmiképp sem érdemes kihagyni ezt a lépést, hiszen például ha a telek beépítettsége már a télikert nélkül is elérte a maximumot, akkor sajnos nem fogják engedélyezni.

 

 


 

PÓKDARU BÉRLÉS - SEGÍTSÉGRE VAN SZÜKSÉGED A NYÍLÁSZÁRÓK BEÉPÍTÉSÉHEZ?

Az ablakok egyre nagyobbak és nehezebbek lesznek?